Stowarzyszenie Iławski Klub "Amazonki"

Misją Stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz osób dotkniętych rakiem piersi,
oraz uczestniczenie w akcjach na rzecz wczesnego wykrywania raka piersi.

17.05.2022 godzina 12:57 imieniny .
Wycieczka Beskid Śląski i okolice
2019-09-30 17:49:21
Wycieczka
Beskid Śląski i okolice

Stowarzyszenie Iławski Klub Amazonki zorganizowało w dniach 03-06 września 2019r. wycieczkę integracyjną w okolice Beskidu Śląskiego. Program był dostosowywany do aktualnej pogody.
1-szy dzień przejazd z Iławy na Górę Żar. Góra Żar, wznosząca się nad Międzybrodziem Żywieckim w Beskidzie Małym, to miejsce zupełnie wyjątkowe. Pod względem nagromadzenia różnorodnych atrakcji, trudno znaleźć drugą taką lokalizację w naszych górach. Znajdziemy tu zupełnie wyjątkową elektrownię szczytowo-pompową, wybudowaną we wnętrzu góry, wspaniałe, rozległe panoramy i kolej linowo - terenową, która kiedyś woziła turystów na szczyt Gubałówki. Ale przede wszystkim jest to idealne miejsce dla miłośników adrenaliny. Szybowce, paralotnie, ekstremalne zjazdy, park linowy czy trasy downhillowe dla rowerzystów. Naprawdę – trudno się tutaj nudzić. Następnie przejazd na 3 dniowy nocleg w hotelu "TYCJAN" w Milówce.
2-gi dzień po smakowitym śniadaniu przejazd i zwiedzanie miejscowości Koniaków. Koniaków to najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim. Leży w województwie śląskim na terenie Śląska Cieszyńskiego. Z uwagi na swoje położenie oferuje niezapomniane widoki na okolicę. Razem z sąsiadującymi miejscowościami turystycznymi, Istebną i Jaworzynką składają się na tzw. Beskidzką Trójwieś. Miejscowość znana jest przede wszystkim z kultywowania tradycyjnego rękodzieła. Tutejsze koronki, znane są w całej Polsce, a nawet na świecie i nie mają sobie równych. Na terenie wsi bez problemu można kupić koronkowe wyroby, w tym również oryginalną bieliznę. Okazją do spotkania z tutejszym folklorem i sztuką ludową są też organizowane na miejscu imprezy, podczas, których można podziwiać tutejszą muzykę, pieśni czy stroje regionalne. Na terenie wsi znajduje się też Muzeum Koronki.
Dalej przejazd do Istebnej. Gdzie będącą obiektem Szlaku Architektury Drewnianej Chatę Kawuloka czyli tzw. kurną chatę, tradycyjną, bez komina z wiekowym wyposażeniem i niezwykle ciekawie opowiadającą przewodniczką.
Ostatnim celem tego dnia była miejscowość Wisła znana jako kolebka sukcesów sportowych Adama Małysza.
Zwiedziliśmy Galerię Trofeów Adama Małysza, wyjątkowe miejsce, nie tylko dla fanów skoków. Galeria prezentuje wszystkie sportowe trofea skoczka - medale, puchary, kryształowe kule oraz kolekcję sprzętu narciarskiego - od dawnego po współczesny.
Atrakcje Wisły to, oczywiście Adam Małysz. Będąc w tym miejscu koniecznie wybieramy się na znajdującą się nieco dalej od centrum skoczni narciarskiej w Malince. Skocznia nosi imię Adama Małysza. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, który znajduje się przy samej głównej drodze.
3-ci dzień przejazd na Słowację i zwiedzanie zamku Orawskiego. Zamek Orawski to obiekt uważany za jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji. Wznosi się on malowniczo nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze, 112 metrów nad rzeką Orawą. Lokalizacja zamku niedaleko od granicy Polski, sprawia, że jest on często odwiedzany przez polskojęzycznych turystów. Zamek pierwotnie był grodem i siedzibą właścicieli prawie całej Orawy. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w miejscu dawniej tu istniejącego drewnianego grodu po najeździe Tatarów. Pierwotnie obiekt był emanacją stylu romańskiego i gotyckiego jednak w późniejszym czasie przebudowano go w stylu renesansowym i neogotyckim. Dzisiaj kompleks podzielony jest na dolny, średni i górny zamek, pałace oraz wieże. W zamku swoją siedzibę ma Orawskie Muzeum gdzie zobaczyć możemy wiele ekspozycji podzielonych tematycznie na ekspozycję archeologiczną, przyrodniczą, etnograficzną oraz historyczną.
Następnie przejazd do Terchowej, gdzie dla odważnych należało przejście szlakiem Janosikowych Dier. Dostarcza sporo emocji, zwłaszcza tym, którzy jeszcze nie chodzili skalnymi wąwozami, w których aby umożliwić bezpieczne przejście zainstalowano system metalowych kładek i drabinek. Nie jest to komfortowy spacerek górskim, lekkim szlakiem. Tu, aby przejść cały szlak trzeba użyć również rąk. Sam wąwóz jest bardzo urokliwy. Kładki przeciskające się między skałami kilkanaście centymetrów ponad płynącym potokiem, drabinki na wyższe skalne podejścia – to wszystko tworzy w Janosikowych Dierach fantastyczną atmosferę. Trzeba tu jednak wyposażyć się w odpowiednie buty i być w pełni sprawnym.
4-ty dzień. Po śniadaniu przejazd do Tych i zwiedzanie browaru. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – otwarta w 2004 r. instytucja muzealna, w której zgromadzono eksponaty dotyczące tradycji i historii Tyskich Browarów Książęcych oraz kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wiele innych eksponatów związanych z piwem. Muzeum funkcjonujące do 2010 pod nazwą „Tyskie Muzeum Piwowarstwa”, znajduje się w Tychach przy ul. Katowickiej 9 na terenie Tyskich Browarów Książęcych, w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902. Po zwiedzaniu mieliśmy okazję degustacji świeżego piwa i zakup pamiątek, po czy ruszyliśmy w drogę powrotną do Iławy.

Opracował: J. Jasiński

Wspomóż nas

Rachunek bankowy:
Bank Spółdzielczy w Iławie
85 8831 0002 2001 0004 5711 0001
KRS: 0000051167
REGON 510860713
NIP 744-15-04-940


Podziękowania

Iławskie Amazonki serdecznie dziękują wszystkim Darczyńcom, którzy za pośrednictwem Urzędów Skarbowych przekazali swój 1% podatku dochodowego za 2019 rok na rzecz naszego stowarzyszenia.